State "B" in
Watertown |
Saturday 11/17
Noon: Waverly/South Shore 50 - Frederick Hecla
40
1:45pm: Selby Area 45 - Tulare 30
6:00pm: Mt Vernon 65 - Avon 54
7:45pm: Baltic 64 - Harding County 44
|
Friday 11/16
1 p.m.: Selby Area 39 -
Waverly/South Shore 37
2:45: Tulare 58 - Frederick/Hecla 48
7:00 Baltic 45 - Mt. Vernon 39
8:45: Harding County 60 - Avon 53
|
Thursday 11/15
1 p.m.: Mt. Vernon 40 - Selby Area 37
2:45: Baltic 61 - Waverly-South Shore 58
7:00 Harding County 60 - Frederick-Hecla 53
8:45: Avon 39 - Tulare 38 |
District Playoffs |
District 1B
At Milbank October 29
Roslyn (1) bye
Summit (2) bye
Tiospa Zina (5)-28 vs. Wilmot (4)-34
Waubay (3)-54 vs. Veblen-Rosholt (6)-39
Semifinals - October 30
Roslyn-42 vs. Wilmot-35
Summit-40 vs. Waubay-49
Championship - Nov. 1 - 7:00 p.m.
Roslyn-57 vs. Waubay-45
|
District 2B
At Aberdeen (Strode Center) - October 29
Frederick-Hecla (1) bye
Warner (2) bye
Northwestern (5)-47 vs. Langford (4)-44
Doland-Conde (3)-57 vs. Bristol (6)-31
Semifinals - October 30
Frederick-Hecla-44 vs. Northwestern-37
Warner-31 vs. Doland-Conde-27
Championship - Nov. 1 - 7:00 p.m.
Frederick-Hecla-54 vs. Warner-51
|
District 3B
At Henry - October 29
Waverly-South Shore (1) bye
Willow Lake (2)-77 vs. Grant-Deuel (7)-38
Florence (6)-31 vs. Henry (3)-36
Castlewood (4)-47 vs. Great Plains Lutheran-41
OT
Semifinals - October 30
Willow Lake-47 vs. Henry-34
Waverly-South Shore-51 vs. Castlewood-36
Championship - Nov. 3 - Brookings HS - 6:30
p.m.
Waverly-South Shore-33 vs. Willow
Lake-26
|
District 4B
At Arlington - October 29
Elkton (1) bye
DeSmet (2) bye
Lake Preston (5)-53 vs. Estelline (4)-25
Deubrook (3)-47 vs. Arlington (6)-31
Semifinals - October 30
Elkton-39 vs. Lake Preston-37
DeSmet-55 vs. Deubrook-35-
Championship - Nov. 3 - Brookings HS - 8:30
p.m.
Elkton-31 vs. DeSmet-57
|
District 5B
At Huron Arena October 29
James Valley (2)-60 vs. Iroquois (7)-41
Alpena (3)-56 vs. Sunshine Bible (6)-42
Hitchcock (5)-40 vs. Wessington (4)-45
Wolsey (8)-17 vs. Tulare (1)-46
Semifinals - October 30
James Valley-53 vs. Alpena-55
Wessington-31 vs. Tulare-62
Championship - Oct. 31 - 7:00 p.m.
Tulare-57 vs. Alpena-45
|
District 6B
At Pierre-Riggs High School October 29
Lyman (1) bye
White River-63 vs. Harrold-50.
Lower Brule-32 vs. Highmore-56
Jones County-51 vs. Sully Buttes-48
Semifinals - October 30
White River-43 vs. Highmore-59
Jones County-24 vs. Lyman-55
Championship - Oct. 31 - 7:00 p.m.
Highmore-47 vs. Lyman-46
|
District 7B
At Dell Rapids High School October 29
DR St. Marys (1) bye
Baltic (2)-75 vs. Montrose (7)-29
Rutland (6)-40 vs. Colman-Egan (3)-69
Canistota (4)-55 vs. Oldham-Ramona (5)-41
Semifinals - October 30
Baltic-64 vs. Colman-Egan-33
Canistota-45 vs. Dell Rapids St. Mary-59
Championship - Nov. 1 - 7:00 p.m.
Baltic-63 vs. Dell Rapids St. Mary-55
|
District 8B
At Hurley October 29
Centerville (1) bye
Wakonda (2) bye
Irene (6)-51 vs. Gayville-Volin (3)-52
3OT
Hurley (4)-45 vs. Viborg (5)-32
Semifinals - October 30
Wakonda-76 vs. Gayville-Volin -38
Centerville-41 vs. Hurley-40
Championship - Nov. 1 - 7:30 p.m.
Wakonda-54 vs. Centerville-60
|
District 9B
At Mitchell Corn Palace October 29
Hanson (1) bye
Mt. Vernon (2) bye
Woonsocket (4)-63 vs. Ethan (5)-36
Mitchell Christ. (6)-51 vs. Artesian/Letcher
(3)-63
Semifinals - October 30
Hanson-61 vs. Woonsocket-32
Mt. Vernon-55 vs. Artesian/Letcher-43
Championship - Nov. 1 - 8:00 p.m.
Hanson-46 vs. Mt. Vernon-49
|
District 10B
At Menno - October 29
Tripp-Delmont (1) bye
Menno (2)-77 vs. Freeman Academy (7)-28
Emery (3)-63 vs. Bridgewater (6)-38
Marion (4)-53 vs. Freeman Public (5)-42
Semifinals - October 30
Menno-49 vs. Emery-50
Tripp-Delmont-51 vs. Marion-39
Championship - Nov. 1 -
Emery-35 vs. Tripp-Delmont-49
|
District 11B
At Corsica October 29
Armour (1) bye
Plankinton (2)-67 vs. Stickney (7)-41
Kimball (6)-40 vs. White Lake (3)-52
Dakota Christian (4)-62 vs. Corsica (5)-56
Semifinals - October 30
Plankinton-34 vs. White Lake-38
Armour-41 vs. Dakota Christian-35
Championship - Nov. 1 - 6:30 p.m. -
Mitchell
Armour-32 vs. White Lake-29
|
District 12B
At Wagner October 29
Avon (1) bye
Burke (2)-52 vs. Bonesteel-Fairfax
(7)-39
Geddes (6)-27 vs. Colome (3)-50
Marty (4)-29 vs. Andes Central (5)-47
Semifinals - October 30
Burke-43 vs. Colome-22
Avon-63 vs. Andes Central-30
Championship - Nov. 1 - 7:00 p.m.
Burke-47 vs. Avon-53
|
District 13B
At Bowdle October 29
Faulkton-51 vs. Hoven-45
Bowdle-58 vs. Leola-31
Edmunds Central-60 vs. Eureka-28
Cresbard-46 vs. Gettysburg-40
Semifinals - October 30
Faulkton-43 vs. Bowdle-53
Edmunds Central-42 vs. Cresbard-45
Championship - Nov. 1 - 8:45 p.m. -
Mobridge
Bowdle-31 vs. Cresbard-45
|
District 14B
At Mobridge - October 29
Selby Area (1) bye
McIntosh (2)-66 vs. Wakpala (7)-14
Pollock (6)-40 vs. McLaughlin (3)-65
Herreid (4)-69 vs. Tiospaye Topa (5)-48
Semifinals - October 30
McIntosh-40 vs. McLaughlin-44
Selby Area-41 vs. Herreid-30
Championship - Nov. 1 - 7:00 p.m. -
Mobridge
McLaughlin-30 vs. Selby Area-46
|
District 15B
October 29
Midland (1) bye
New Underwood (2) bye
Crazy Horse (5)-39 at Edgemont (4)-52
Oelrichs (6)-15 at RC Christian (3)-73
Semifinals - October 30
Edgemont-24 at Midland-71
RC Christian-34 at New Underwood-59
Championship - Nov. 1 - 7:00 p.m. at Kadoka
Midland-62 vs. New Underwood-46
|
District 16B
At Lemmon Armory October 25
Harding Co. (1) bye
Timber Lake (2) 42 vs. Bison (7) 29
Isabel (3) 59 vs. Dupree (6) 47
Faith (4) 57 vs. Takini (5) 15
Semifinals October 29
Timber Lake-41 vs. Isabel-20
Harding Co.-63 vs. Faith-45
Championship - October 30
Timber Lake-33 vs. Harding County-46
|