Boys
Athletics
Cross
Country- A |
Class A Boys 5000 Meter Results |
Top 25 |
South Dakota High School Activities Association
State Cross Country Meet - Class "A" Boys
October 23, 2004 - 5 Kilometers
Place Tea No. Name Grade Team Time Pace
===== === ==== ======================= ===== ========================= ======== =====
1 1 342 Gene Morrison 10 Chamberlain 16:26.95 5:18
2 1 323 Zach Frohling 12 Britton-Hecla 16:38.45 5:22
3 1 496 Alex Wilson Pine 10 Pine Ridge 16:52.85 5:26
4 1 440 Justin Jaspers 11 Madison 16:53.65 5:27
5 1 428 John Kuiper 11 Lennox 16:53.85 5:27
6 1 354 Tyronne White 11 Cheyenne-Eagle Butte 16:56.35 5:28
7 1 370 Caleb Parsons 12 Custer 17:05.30 5:31
8 2 367 Zach McLain 12 Custer 17:11.20 5:32
9 1 469 Jesse Vrooman 12 Miller 17:18.00 5:35
10 1 550 Charlie Bahnson 12 West Central 17:20.05 5:35
11 1 484 Alex Muntefering 8 Parkston 17:21.35 5:36
12 2 492 Patrick Grass 12 Pine Ridge 17:28.30 5:38
13 1 375 Adam Blankenfeld 12 Dell Rapids 17:29.80 5:38
14 2 432 Tony Snoozy 12 Lennox 17:37.00 5:41
15 1 418 Nick Prelle 10 Hot Springs 17:38.45 5:41
16 2 416 Eamin Entwisle 9 Hot Springs 17:47.80 5:44
17 1 331 Jake Schneller 10 Canton 17:50.90 5:45
18 1 536 Chad Tiegen 12 Vermillion 17:52.80 5:46
19 1 457 Josh Schmeichel 11 Milbank 17:53.65 5:46
20 3 429 John Nold 11 Lennox 17:55.60 5:47
21 1 425 Dylan Laskowski 12 Lead-Deadwood 17:57.35 5:47
22 4 431 Tyler Smit 9 Lennox 17:59.05 5:48
23 2 329 Ben Harrison 10 Canton 17:59.70 5:48
24 5 433 Austin Zacher 10 Lennox 18:00.65 5:48
25 1 412 Jeff Newell 11 Hill City 18:07.80 5:51
26 2 437 Devon Berkness 11 Madison 18:08.05 5:51
27 1 312 Steel Hellevang 9 Belle Fourche 18:17.05 5:54
28 2 467 Adam Peterka 10 Miller 18:19.05 5:54
29 2 376 Chris Daugaard 12 Dell Rapids 18:24.80 5:56
30 1 385 Andy Taylor 9 Deuel 18:26.70 5:57
31 2 384 Matt Peterson 9 Deuel 18:27.45 5:57
32 1 503 Luke VanHemert 9 Sioux Falls Christian 18:28.15 5:57
33 3 417 Will Malde 11 Hot Springs 18:28.90 5:57
34 1 393 Keldon James 12 Flandreau 18:30.45 5:58
35 1 542 Dustin Johnson 10 Webster 18:34.00 5:59
36 3 439 Erik Janke 11 Madison 18:34.80 5:59
37 1 510 Matt Fideler 10 Sioux Valley 18:35.40 6:00
38 3 378 Jeremy Hanson 9 Dell Rapids 18:36.05 6:00
39 2 357 Carl White Eagle 10 Cheyenne-Eagle Butte 18:36.65 6:00
40 1 540 Joe Stands & Looks 9 Wagner 18:42.75 6:02
41 1 324 Alex Dawson 11 Canistota/Bridgewater 18:43.20 6:02
42 2 343 Zack Nelson 11 Chamberlain 18:44.15 6:02
43 1 305 Jason Bierle 9 Aberdeen Roncalli 18:44.75 6:03
44 2 390 Kyle Sanderson 11 Flandreau 18:45.85 6:03
45 1 386 Josh Butrous 12 Elk Point-Jefferson 18:47.15 6:03
46 1 553 Brian Cruz 12 Winner 18:48.75 6:04
47 3 465 Brandon Gortmaker 10 Miller 18:50.70 6:04
48 4 419 Pence Upchurch 9 Hot Springs 18:50.75 6:04
49 1 473 Shane Lipp 11 Mobridge 18:50.95 6:05
50 1 409 Mike Schrum 10 Harrisburg 18:51.20 6:05
51 2 455 Zach Larson 12 Milbank 18:51.95 6:05
52 2 411 Andy Coy 8 Hill City 18:54.05 6:06
53 2 387 Danny Hutcheson 11 Elk Point-Jefferson 18:55.75 6:06
54 2 325 Justin Fuller 11 Canistota/Bridgewater 18:58.45 6:07
55 3 458 Nathan Upton 12 Milbank 18:59.35 6:07
56 4 442 Justin Schrepel 10 Madison 19:00.30 6:08
57 1 372 Kirk Corio 12 Dakota Valley 19:00.75 6:08
58 3 383 Taylor Gibson 8 Deuel 19:07.25 6:10
59 1 314 Carson Smith 10 Bennett Co. 19:07.35 6:10
60 3 491 Tyrone Good Buffalo 10 Pine Ridge 19:09.80 6:11
61 1 400 Jeremy Nelson 9 Garretson 19:10.15 6:11
62 1 498 James Pine 7 Red Cloud 19:15.25 6:12
63 2 505 Tyler VanPeursem 11 Sioux Falls Christian 19:17.30 6:13
64 2 537 Chris Tiegen 12 Vermillion 19:17.85 6:13
65 3 368 Tim Nutley 11 Custer 19:18.10 6:13
66 1 476 Rob Wilson 12 Parker/Hurley 19:18.35 6:13
67 4 454 Tom Fuller 11 Milbank 19:20.90 6:14
68 4 494 Farron Swift Bird 10 Pine Ridge 19:21.45 6:14
69 3 355 Tyson White 12 Cheyenne-Eagle Butte 19:22.35 6:15
70 3 332 Ted Souivignier 11 Canton 19:22.80 6:15
71 3 341 Ethan Friesz 10 Chamberlain 19:23.20 6:15
72 2 543 Jim Marx 12 Webster 19:25.55 6:16
73 5 493 Cletus Red Elk 12 Pine Ridge 19:27.95 6:16
74 1 321 Ricky Christensen 12 Beresford 19:31.25 6:17
75 3 501 Tyler Bork 11 Sioux Falls Christian 19:32.15 6:18
76 3 410 John Bintliff 9 Hill City 19:33.40 6:18
77 2 511 Cory Gunderson 9 Sioux Valley 19:33.45 6:18
78 2 483 Philip Hoffman 10 Parkston 19:34.45 6:19
79 5 441 Trevor Johnson 9 Madison 19:34.65 6:19
80 1 421 Josh Esser 10 Howard 19:34.75 6:19
81 3 532 Casey Carlson 9 Vermillion 19:36.75 6:19
82 6 495 Apollo White Calf 7 Pine Ridge 19:38.80 6:20
83 5 456 Dillon Lichtsinn 10 Milbank 19:39.85 6:20
84 4 506 Brian Wilcox 8 Sioux Falls Christian 19:40.35 6:20
85 1 449 Peter Hansen 10 McCook Central 19:44.75 6:22
86 6 430 Josh Schmidt 11 Lennox 19:44.85 6:22
87 2 426 Alex William 12 Lead-Deadwood 19:45.60 6:22
88 3 424 Matt Laidlaw 10 Lead-Deadwood 19:46.20 6:22
89 6 438 Alex Haiar 11 Madison 19:49.05 6:23
90 1 407 Matt Wattier 9 Groton 19:50.05 6:24
91 3 391 Andrew Stenger 11 Flandreau 19:53.25 6:25
92 2 557 John Little 11 Winner 19:55.70 6:25
93 4 535 Michael Preszler 11 Vermillion 19:56.00 6:25
94 4 333 Mason Tran 8 Canton 20:03.15 6:28
95 2 306 Korey Erickson 11 Aberdeen Roncalli 20:04.90 6:28
96 3 555 Spencer Eagle Hawk 12 Winner 20:05.50 6:29
97 1 358 Calvin Bagola 11 Crow Creek 20:06.30 6:29
98 4 556 Trevor Layh 11 Winner 20:06.50 6:29
99 5 328 Dan Amen 10 Canton 20:06.60 6:29
100 1 500 Joe Noyes 9 Redfield 20:10.65 6:30
101 5 558 Tanner Swanson 11 Winner 20:16.45 6:32
102 4 379 Bryan Wiarda 10 Dell Rapids 20:19.00 6:33
103 4 340 Caleb Barnett 8 Chamberlain 20:20.50 6:33
104 1 525 Ryan Buck 12 Tri-Valley 20:21.35 6:34
105 1 522 Albert Her Many Horse 10 Todd County 20:23.25 6:34
106 5 533 CJ Harden 11 Vermillion 20:24.60 6:35
107 4 369 Isaac Parson 9 Custer 20:25.05 6:35
108 6 453 Chris Bohlen 11 Milbank 20:26.55 6:35
109 6 534 Andrew Manning 10 Vermillion 20:27.85 6:36
110 2 523 Marc Whirlwind Sold 7 Todd County 20:27.85 6:36
111 2 311 Adam Dollinger 12 Belle Fourche 20:33.75 6:38
112 3 512 Donovan Koerlin 7 Sioux Valley 20:34.35 6:38
113 5 345 Jared Thomas 11 Chamberlain 20:36.45 6:38
114 4 466 Bronc McMurtry 10 Miller 20:38.95 6:39
115 5 468 Ryan Peterka 7 Miller 20:39.35 6:39
116 6 554 Joe Drake 11 Winner 20:41.45 6:40
117 6 464 Brett Beilke 11 Miller 20:44.60 6:41
118 4 353 Matt Uses Knife 10 Cheyenne-Eagle Butte 20:53.45 6:44
119 5 356 Cordray White Dog 7 Cheyenne-Eagle Butte 21:21.95 6:53
120 6 352 Duane Dupris 12 Cheyenne-Eagle Butte 21:22.40 6:53
121 5 502 Derek Thompson 9 Sioux Falls Christian 21:28.60 6:55
122 6 504 Terril VanHemert 8 Sioux Falls Christian 21:28.90 6:55
123 4 514 Dwight Pederson 10 Sioux Valley 21:41.10 6:59
124 5 513 Ryan Narveson 9 Sioux Valley 21:43.15 7:00
125 6 515 Nick Pierce 9 Sioux Valley 21:47.80 7:01
126 6 344 Brandon Priebe 10 Chamberlain 22:10.15 7:09
127 2 359 Ian Blaine 12 Crow Creek 22:28.65 7:15
128 5 377 Michael DeVos 9 Dell Rapids 22:43.10 7:19
129 6 330 Ron Schmitz 12 Canton 23:01.10 7:25
|
Links to this page, in its entirety,
are welcome. Please notify dakotacast@sdpb.org.
This page or this site may be used inside your frame in its entirety. Any
other use of the Content or Data in any format or manner via print, broadcast,
or internet transmission, is prohibited without the express written
consent of South Dakota Public Broadcasting
and the South Dakota High School Activities Association. Use of the Content and Data
provided to and by these pages is intended for personal entertainment.
©2005 South Dakota Public Broadcasting
South Dakota High School Activities Association
|