Finals:
South Dakota H.S. Championship Meet 6/1/2015 - 9:13 AM
2015 SDHSAA State Track & Field Meet - 5/29/2015 to 5/30/2015
Rapid City, SD
Event 33 Boys 1600 Sprint Medley Class B
=======================================================================
Meet Record: R 3:35.67 1980 Elkton
Heesch, Rykhus, Ev Gebhart, Er Gebhart
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Platte-Geddes 3:44.27 10
1) Boyden, Parker 11 2) Dykstra, Carter 12
3) Wagner, Tate 12 4) Gerlach, Alex 11
2 Sully Buttes 3:44.70 8
1) Weinheimer, Mackenzie 8 2) Weinheimer, Ethan 12
3) Nelson, Cody 11 4) Pickner, Bramm 12
3 Kimball/White Lake 3:47.38 6
1) Blasius, Turner 12 2) Peters, Kory 9
3) Pulse, Jace 12 4) Gaulke, Eathen 12
4 Sunshine Bible Academy 3:48.99 5
1) Lane, Joey 10 2) Hess, Chris 9
3) Paul, Denver 11 4) Brockel, Jaden 12
5 James Valley Christian 3:49.76 4
1) Zuccaro, Zach 12 2) Hasart, Eric 10
3) Blom, Jonathon 11 4) Waldner, Jayden 11
6 Bridgewater-Emery 3:50.52 3
1) Bailey, Jonah 12 2) Tusha, Sam 12
3) Herrick, Camron 12 4) Weber, Wade 12
7 Tripp-Delmont/Armour 3:50.95 2
1) Lau, Jacob 11 2) Goehring, Shawn 9
3) Carda, Tanner 12 4) Lau, Clayton 12
8 Edgemont 3:52.14 1
1) Englebert, Miles 12 2) Stovern, Brok 12
3) Stevens, Lathen 11 4) Curl, Dustin 11
Preliminaries
9 Philip
10 Harding County
11 Colman-Egan
12 Faulkton Area
13 Viborg-Hurley
14 Frederick
15 Chester Area
16 Potter County
17 Hitchcock-Tulare
18 Wessington Springs
19 Waverly-South Shore
20 Scotland
21 Centerville
22 Castlewood
23 McIntosh
24 Northwestern
25 Freeman
Prelims:
South Dakota H.S. Championship Meet 6/1/2015 - 9:13 AM
2015 SDHSAA State Track & Field Meet - 5/29/2015 to 5/30/2015
Rapid City, SD
Event 33 Boys 1600 Sprint Medley Class B
Top 8 Advance by Time
===================================================================
Meet Record: R 3:35.67 1980 Elkton
Heesch, Rykhus, Ev Gebhart, Er Gebhart
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Sully Buttes 3:44.41q 3
1) Nelson, Cody 11 2) Weinheimer, Mackenzie 8
3) Pickner, Bramm 12 4) Weinheimer, Ethan 12
2 Sunshine Bible Academy 3:46.24q 2
1) Lane, Joey 10 2) Lopez, Joseph 11
3) Hess, Chris 9 4) Paul, Denver 11
3 James Valley Christian 3:48.51q 4
1) Zuccaro, Zach 12 2) Hasart, Eric 10
3) Blom, Jonathon 11 4) Waldner, Jayden 11
4 Kimball/White Lake 3:49.04q 1
1) Blasius, Turner 12 2) Peters, Kory 9
3) Pulse, Jace 12 4) Gaulke, Eathen 12
5 Platte-Geddes 3:47.60q 3
1) Boyden, Parker 11 2) Dykstra, Carter 12
3) Wagner, Tate 12 4) Gerlach, Alex 11
6 Edgemont 3:49.19q 1
1) Englebert, Miles 12 2) Stovern, Brok 12
3) Stevens, Lathen 11 4) Curl, Dustin 11
7 Bridgewater-Emery 3:51.28q 2
1) Bailey, Jonah 12 2) Tusha, Sam 12
3) Herrick, Camron 12 4) Weber, Wade 12
8 Tripp-Delmont/Armour 3:52.06q 1
1) Lau, Jacob 11 2) Goehring, Shawn 9
3) Carda, Tanner 12 4) Lau, Clayton 12
9 Philip 3:52.53 4
1) West, Cooper 10 2) Bierle, Kruse 12
3) Snook, Garrett 11 4) Fosheim, Clayton 10
10 Harding County 3:53.34 2
1) Jensen, Riley 11 2) George, Jakob 9
3) Koch, Clayton 11 4) Mollman, Harley 12
11 Colman-Egan 3:53.48 4
1) Olivier, Walker 10 2) Groos, Bodee 9
3) Groos, Kade 9 4) Buhr, Sam 12
12 Faulkton Area 3:53.67 1
1) Baloun, Cole 12 2) Wieseler, Darin 12
3) Aesoph, Jack 10 4) Brand, Cole 11
13 Viborg-Hurley 3:55.34 2
1) Franker, David 12 2) Kropuenske, Walker 10
3) Doorn, Quinn 9 4) Meyers, Layne 12
14 Frederick 3:55.38 3
1) Haas, Jordan 10 2) VanDover, Jon 10
3) Weisser, Logan 12 4) Sumption, Zach 10
15 Chester Area 3:57.44 3
1) Tammen, Mikael 11 2) Larson, Cade 10
3) Ewoldt, Haden 10 4) Baumberger, Evan 11
16 Potter County 3:57.76 4
1) Silva, Andrew 11 2) Schmidt, Jordan 12
3) Simon, Dawson 8 4) Heien, Tim 11
17 Hitchcock-Tulare 4:02.89 4
1) Martin, Clay 11 2) Hofer, Trevor 12
3) Mallon, Keagan 12 4) Gatzke, Landon 12
18 Wessington Springs 4:04.42 2
1) Ochsner, Landon 11 2) Swenson, Sawyer 9
3) Brunsen, Trinity 11 4) Witte, John 9
19 Waverly-South Shore 4:05.07 3
1) Julius, Kyler 11 2) Ramos, Ferdinand 11
3) Bandilla, Jake 11 4) Otto, Donovan 10
20 Scotland 4:08.34 2
1) Mogck, Chase 10 2) Baker, James 9
3) Weidenbach, Zane 10 4) Fuerst, Damien 10
21 Centerville 4:10.29 3
1) Austin, Adam 11 2) Gruschin, Christian 12
3) O'Malley, Rory 11 4) Gruschin, Levi 11
22 Castlewood 4:11.94 1
1) Munoz, Kevin 7 2) Wiersma, Noah 8
3) Tvedt, Kyler 8 4) Eng, Kaden 7
23 McIntosh 4:15.90 1
1) Bailey, Jett 11 2) Katus, Braydon 10
3) Mollman, Max 7 4) Mollman, Kyle 12
24 Northwestern 4:21.78 4
1) Groft, Isaac 11 2) Schentzel, Caleb 8
3) Duncan, Zach 12 4) Haven, Jarret 8
25 Freeman 4:25.26 1
1) Schmidt, Braxton 8 2) Fuhrmann, Eric 9
3) Bodewitz, Dalton 9 4) Dannenbring, Bryce 9
|