TRACK - CLASS B
Track Events Field Events Standings
Boys - B  A  AA Girls - B  A  AA Photos

2014 Girls State Class "B" Track Meet

Individual Standings - 4 X 200 Meter Relay

Finals

2014 State Track B Girls 4X200.JPG (6843998 bytes)

 South Dakota H.S. Championship Meet                 6/4/2014 - 7:36 AM
     2014 SDHSAA State Track & Field Meet - 5/30/2014 to 5/31/2014     
                            Sioux Falls, SD                            
 
Event 10  Girls 4x200 Meter Relay Class B
=======================================================================
 Meet Record: R 1:44.88  2009        Rosholt/Fairmount, ND             
                         Heesch, Meyer, Ca. Anderson, Co. Anderson     
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Parker                                              1:48.00   10   
     1) Hay, Morgan 12                  2) Olson, Alexis 9             
     3) Smith, Jenny 11                 4) Olson, Brittany 11          
  2 Chester Area                                        1:48.35    8   
     1) Wolf, Josie 9                   2) Campbell, Kariss 9          
     3) Heyn, Molly 10                  4) Heyn, Sara 11               
  3 Sully Buttes                                        1:50.38    6   
     1) Wientjes, Remi 12               2) Bradford, Brooklynn 7       
     3) Wientjes, Racquel 9             4) Bradford, Bailey 10         
  4 Irene-Wakonda                                       1:50.47    5   
     1) Sokolowski, Shannon 7           2) Hinseth, Caitlin 10         
     3) Lee, Taylor 10                  4) Sokolowski, Andrea 10       
  5 Ipswich                                             1:50.58    4   
     1) Heinz, Angela 10                2) Gauer, Maci 12              
     3) Hammrich, Bailey 7              4) Heinz, Tara 11              
  6 Platte-Geddes                                       1:51.92    3   
     1) Engebretson, Reganne 10         2) Nelson, Jada 9              
     3) Erickson, Sarah 8               4) Erickson, Brianna 12        
  7 Avon                                                1:52.17    2   
     1) Sees, Lauren 7                  2) Reiff, Amanda 11            
     3) Nagel, Cheiney 12               4) Nagel, Cheylee 8            
  8 Arlington                                           1:52.76    1   
     1) Zobel, Nikki 11                 2) VanBockern, Kimberly 11     
     3) Boeck, Samantha 12              4) Olson, Daylee 11            
Preliminaries                                                          
  9 New Underwood                                                      
 10 Northwestern                                                       
 11 Great Plains Lutheran                                              
 12 Elkton-Lake Benton                                                 
 13 Estelline                                                          
 14 Faith                                                              
 15 McIntosh                                                           
 16 Stanley County       

Prelims

South Dakota H.S. Championship Meet             6/2/2014 - 4:15 PM
   2014 SDHSAA State Track & Field Meet - 5/30/2014 to 5/31/2014   
                          Sioux Falls, SD                          
 
Event 10  Girls 4x200 Meter Relay Class B
===================================================================
 Meet Record: R 1:44.88  2009        Rosholt/Fairmount, ND         
                         Heesch, Meyer, Ca. Anderson, Co. Anderson 
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries                                                      
  1 Parker                                              1:48.34q  2
     1) Hay, Morgan 12                  2) Olson, Alexis 9         
     3) Smith, Jenny 11                 4) Olson, Brittany 11      
  2 Chester Area                                        1:48.44q  1
     1) Wolf, Josie 9                   2) Campbell, Kariss 9      
     3) Heyn, Molly 10                  4) Heyn, Sara 11           
  3 Irene-Wakonda                                       1:49.00q  1
     1) Sokolowski, Lauren 11           2) Hinseth, Caitlin 10     
     3) Lee, Taylor 10                  4) Sokolowski, Andrea 10   
  4 Sully Buttes                                        1:49.99q  2
     1) Wientjes, Remi 12               2) Bradford, Brooklynn 7   
     3) Wientjes, Racquel 9             4) Bradford, Bailey 10     
  5 Ipswich                                             1:50.58q  2
     1) Heinz, Angela 10                2) Gauer, Maci 12          
     3) Hammrich, Bailey 7              4) Heinz, Tara 11          
  6 Platte-Geddes                                       1:50.70q  1
     1) Engebretson, Reganne 10         2) Nelson, Jada 9          
     3) Erickson, Sarah 8               4) Erickson, Brianna 12    
  7 Arlington                                           1:51.02q  1
     1) Zobel, Nikki 11                 2) VanBockern, Kimberly 11 
     3) Boeck, Samantha 12              4) Olson, Daylee 11        
  8 Avon                                                1:51.47q  2
     1) Sees, Lauren 7                  2) Reiff, Amanda 11        
     3) Nagel, Cheiney 12               4) Nagel, Cheylee 8        
  9 New Underwood                                       1:51.69   1
     1) Brindley, Taylor 11             2) Philipsen, Brianna 9    
     3) Gossard, Adrienne 10            4) Maciejewski, Abbie 11   
 10 Northwestern                                        1:53.58   1
     1) Borge, Kristin 10               2) Duncan, Jeanna 12       
     3) Duncan, Darby 9                 4) Sparling, Kennedi 11    
 11 Great Plains Lutheran                               1:54.40   2
     1) Laney, Danielle 10              2) Lendt, Angela 11        
     3) Fritze, Anna 8                  4) Noeldner, Anna 11       
 12 Elkton-Lake Benton                                  1:55.27   2
     1) Huber, Bobbi 10                 2) Jandahl, Sydney 11      
     3) Stoltenburg, Heidi 10           4) Landsman, Abby 8        
 13 Estelline                                           1:56.80   1
     1) Bjorklund, Elizabeth 12         2) Hendrickson, Katie 12   
     3) TeKrony, Leannah 10             4) Dolezal, Savannah 12    
 14 Faith                                               1:57.48   1
     1) Engel, Teagan 10                2) Bogue, Katie 10         
     3) Simonson, Tori 11               4) Enright, Brandi 10      
 15 McIntosh                                            1:58.12   2
     1) Maher, Talour 7                 2) Katus, Hailey 8         
     3) Nehl, Jessica 12                4) Baumberger, Tia 11      
 16 Stanley County                                      1:58.82   2
     1) Drageset, Andi 9                2) VanDenHemel, Kelsey 10  
     3) Sweetman, Jennifer 8            4) Norman, Hailey 12       


            


Links to this page, in its entirety, are welcome. Please notify dakotacast@sdpb.org. This page or this site may be used inside your frame in its entirety. Any other use of the Content or Data in any format or manner via print, broadcast, or internet transmission, is prohibited without the express written consent of South Dakota Public Broadcasting and the South Dakota High School Activities Association.  Use of the Content and Data provided to and by these pages is intended for personal entertainment. For venue, ticketing, schedules, or other tournament related questions please contact the SDHSAA at SDHSAA@SDHSAA.com.

Home