Cross Country - Class B
Home A AA B Individual Results Team Standings Photos

2012 Girls State Class "B" Cross Country Meet

Individual Results - 4000 Meters

South Dakota High School Activities Association
State Cross Country Meet - Class "B" Girls
4 Kilometers


Place Tea No. Name Grade Team Time Pace
===== === ==== ======================= ===== ========================= ======== =====
1 1 30 Genevieve Clark 9 Gayville-Volin 15:44.98 6:21
2 1 40 Macy Heinz 8 Ipswich 16:03.33 6:28
3 2 41 Taylor Loken 10 Ipswich 16:07.08 6:30
4 3 43 Tori Moore 10 Ipswich 16:14.63 6:33
5 2 33 Laura Nelson 8 Gayville-Volin 16:19.38 6:35
6 1 86 Hannah Flatt 8 Potter County 16:26.18 6:37
7 1 50 Charley Gross 12 James Valley Christian 16:26.73 6:37
8 1 82 Ellie Coyle 9 Philip 16:34.28 6:41
9 1 26 Cailey Roth 10 Freeman 16:34.33 6:41
10 1 1 Janae Sampson 11 Arlington 16:36.28 6:41
11 1 53 Rachel Buxcel 10 Jones County 16:43.43 6:44
12 1 20 Savannah Dolezal 11 Estelline 16:44.03 6:44
13 1 70 Quinn Lulf 8 Lyman 16:45.78 6:45
14 1 108 Reba Aberle 12 Timber Lake 16:46.88 6:46
15 2 24 Rebecca Eberts 9 Freeman 16:48.08 6:46
16 1 111 Jacia Christiansen 8 Viborg-Hurley 16:48.83 6:46
17 2 69 Sara Herman 8 Lyman 16:50.53 6:47
18 1 28 Clara Koerner 10 Freeman Academy 16:51.73 6:48
19 1 65 Morgan Ham 9 Lemmon 16:56.98 6:50
20 1 99 Lexie Fernau 7 South Central 17:00.48 6:51
21 1 76 Becca Glanzer 11 Mitchell Christian 17:02.83 6:52
22 1 81 Peyton Groft 7 Northwestern 17:04.58 6:53
23 2 79 Josie Clemens 8 Northwestern 17:09.18 6:55
24 1 91 Savannah Huntley 10 Rapid City Christian 17:11.23 6:55
25 1 34 Emily Hanson 9 Hanson 17:13.38 6:56
26 2 23 Leannah TeKrony 8 Estelline 17:14.28 6:57
27 2 89 Sarah McClure 9 Potter County 17:15.48 6:57
28 2 109 Evy Johnson 12 Timber Lake 17:22.23 7:00
29 2 102 Shailhyn Schweigert 11 South Central 17:27.98 7:02
30 1 73 Apollonia Zephier 7 Marty Indian 17:31.98 7:04
31 1 57 Shalee Herber 12 Kadoka Area 17:32.08 7:04
32 1 61 Kiana Hoff 10 Lake Preston 17:32.48 7:04
33 3 103 Sierra Votaw 9 South Central 17:32.88 7:04
34 1 104 McKayla Zirbel 7 Summit 17:33.98 7:05
35 3 21 Morgan Krein 9 Estelline 17:35.53 7:05
36 3 71 Ashton Smith 8 Lyman 17:38.63 7:06
37 2 84 Holly Iwan 12 Philip 17:43.38 7:08
38 2 58 Victoria Lettellier 9 Kadoka Area 17:44.48 7:09
39 3 59 Scout Sudbeck 9 Kadoka Area 17:45.53 7:09
40 1 16 Anna Wolles 11 Dell Rapids St. Mary 17:47.33 7:10
41 4 100 Brianna Johnson 8 South Central 17:47.63 7:10
42 1 9 Laura Selman 8 Chester Area 17:49.73 7:11
43 3 31 Megan Hirsch 8 Gayville-Volin 17:50.13 7:11
44 1 7 Lexy Sandman 12 Canistota 17:53.38 7:12
45 4 32 Alyssa Iiams 8 Gayville-Volin 17:56.43 7:14
46 2 54 Kalli Hespe 10 Jones County 17:58.03 7:14
47 1 112 Sasha Six Toes 8 White River 17:59.18 7:15
48 2 8 McClay Fischer 9 Chester Area 17:59.53 7:15
49 3 10 Briauna Smith 10 Chester Area 17:59.68 7:15
50 2 6 Kalli Ortman 8 Canistota 17:59.78 7:15
51 3 110 Daryl Smith 11 Timber Lake 18:01.58 7:16
52 2 77 Khiree Held 9 Mitchell Christian 18:02.38 7:16
53 1 45 Raven Jensen 7 Irene-Wakonda 18:02.38 7:16
54 1 14 Amanda Gehm 10 De Smet 18:02.78 7:16
55 4 44 Autumn Pitz 9 Ipswich 18:03.53 7:16
56 2 15 Dashia Ohman 11 De Smet 18:04.08 7:17
57 1 11 Jessica Wittrock 8 Colman-Egan 18:04.68 7:17
58 2 63 Brady Beer 10 Lemmon 18:05.88 7:17
59 2 105 Renae Zirbel 11 Summit 18:07.68 7:18
60 4 56 Marti Herber 12 Kadoka Area 18:07.93 7:18
61 3 3 Kassidy Buse 11 Canistota 18:08.43 7:18
62 1 106 Renee Seaman 7 Sunshine Bible Academy 18:10.88 7:19
63 5 101 Ryahna Schweigert 7 South Central 18:12.68 7:20
64 3 62 Bailie Beer 9 Lemmon 18:12.83 7:20
65 1 72 Briana Davis 11 Marion 18:12.83 7:20
66 3 90 Emma Weyand 9 Potter County 18:14.43 7:21
67 2 60 Karley DeKnikker 8 Lake Preston 18:14.78 7:21
68 1 13 Shayla Vander Pol 9 Dakota Christian 18:15.83 7:21
69 1 97 Kchandra Furney 9 Scotland 18:15.83 7:21
70 1 113 Ashley Robinson 8 Wolsey-Wessington 18:16.43 7:22
71 2 92 Emma Smith 8 Rapid City Christian 18:17.38 7:22
72 2 51 Mallory Johnson 8 James Valley Christian 18:18.33 7:22
73 4 87 Shelby Kilian 10 Potter County 18:22.08 7:24
74 2 98 Sydney Gall 9 Scotland 18:26.53 7:26
75 4 107 Mary Aberle 10 Timber Lake 18:29.93 7:27
76 2 47 Andrea Sokolowski 9 Irene-Wakonda 18:30.28 7:27
77 3 80 Darby Duncan 8 Northwestern 18:30.78 7:27
78 3 46 Adriana McDonald 8 Irene-Wakonda 18:30.98 7:27
79 5 88 Delanie Larson 7 Potter County 18:31.13 7:28
80 4 22 Nicole Stroschein 11 Estelline 18:34.63 7:29
81 3 94 Kathleen Wombold 12 Rapid City Christian 18:35.23 7:29
82 3 75 Ashley Glanzer 9 Mitchell Christian 18:37.33 7:30
83 3 52 Morgan Johnson 11 James Valley Christian 18:38.78 7:31
84 4 4 Alex Engbarth 10 Canistota 18:45.08 7:33
85 3 83 Shay Hand 8 Philip 18:48.28 7:34
86 4 64 Amber Ellison 8 Lemmon 18:51.03 7:36
87 4 93 Ellen Voigt 12 Rapid City Christian 18:53.03 7:36
88 4 78 Katie Reynen 12 Mitchell Christian 18:56.78 7:38
89 5 29 Kelia Barta 10 Gayville-Volin 18:58.28 7:38
90 5 5 Jilianne Hofer 9 Canistota 19:03.78 7:41
91 5 55 Kwincey Ferguson 12 Kadoka Area 19:04.08 7:41
92 4 48 Miranda Blom 8 James Valley Christian 19:06.28 7:42
93 1 39 Hannah Noonan 9 Howard 19:07.83 7:42
94 5 74 Devin Blindauer 7 Mitchell Christian 19:19.28 7:47
95 1 95 Sasha Hokanson 9 Rosholt 19:25.38 7:49
96 4 67 Phoenix Choal 9 Lyman 19:26.38 7:50
97 5 49 Tierra Decker 9 James Valley Christian 19:29.38 7:51
98 5 19 Abigail Benning 10 Estelline 19:29.83 7:51
99 1 37 LaMour Binger 11 Hitchcock-Tulare 19:32.23 7:52
100 5 42 Tory Makela 11 Ipswich 19:32.93 7:52
101 1 36 McKenzee Zilverberg 10 Highmore-Harrold 19:33.88 7:53
102 2 12 Alexis Lane 10 Dakota Christian 19:34.88 7:53
103 2 35 Josey Aasby 9 Highmore-Harrold 19:37.38 7:54
104 2 38 Macy Erickson 8 Howard 19:40.58 7:55
105 4 85 Allison Pekron 11 Philip 19:48.68 7:59
106 1 17 Sage Brooks 8 Dupree 19:48.78 7:59
107 2 18 Hannah Higdon 10 Dupree 20:07.28 8:06
108 2 96 Sydney Madsen 7 Rosholt 20:31.68 8:16



Links to this page, in its entirety, are welcome. Please notify dakotacast@sdpb.org. This page or this site may be used inside your frame in its entirety. Any other use of the Content or Data in any format or manner via print, broadcast, or internet transmission, is prohibited without the express written consent of South Dakota Public Broadcasting and the South Dakota High School Activities Association.  Use of the Content and Data provided to and by these pages is intended for personal entertainment. For venue, ticketing, schedules, or other tournament related questions please contact the SDHSAA at SDHSAA@SDHSAA.com.

Home