South Dakota High School Activities
Association
State Cross
Country Meet - Class "A" Boys
5 Kilometers
Place Tea No.
Name Grade Team
Time Pace
===== === ==== =======================
===== ========================= ======== =====
1 1 471 Dysan Lends His
Horse 12 Cheyenne-Eagle Butte 16:14.15 5:14
2 1 479 Cody
Herman 11 Custer 16:36.20
5:21
3 1 531 Jalen Snaza
12 Milbank 16:46.00 5:24
4 1 457 Colten Njos
12 Belle Fourche 16:57.25 5:28
5 2 528 Austin Berens
11 Milbank 17:11.00 5:32
6 1 546 Daniel
Lucero 10 Red Cloud 17:14.75
5:34
7 1 515 Eric
Yeager 10 Hot Springs 17:14.80
5:34
8 2 474 Tracy Slides
Off 12 Cheyenne-Eagle Butte 17:15.70 5:34
9 1 523 Hunter Streff
8 Madison 17:18.70 5:35
10 3 473 Xaiver
Norris 10 Cheyenne-Eagle Butte 17:23.40
5:36
11 1 502 Jared
Sutton 12 Flandreau 17:25.80
5:37
12 2 482 Brennan
Witt 10 Custer 17:29.80
5:38
13 2 503 Guy Zephier
10 Flandreau 17:31.40 5:39
14 1 490 Adam
Krause 12 Deuel 17:34.80
5:40
15 1 476 Mitch Prouty
10 Clark/Willow Lake 17:35.40 5:40
16 1 564 Tige Thorman
11 Spearfish 17:37.15 5:41
17 1 506 Griffin
Cross 10 Flandreau Indian 17:38.05
5:41
18 2 522 Tyler Lentsch
11 Madison 17:38.60 5:41
19 1 459 Hayden
Palmer 12 Beresford 17:39.95
5:42
20 1 578 Nathan
Ford 11 Vermillion 17:40.50
5:42
21 1 539 Jon
Reddy 11 Pine Ridge
17:43.70 5:43
22 1 507 Andrew Oveson
12 Garretson 17:44.60 5:43
23 1 558 Brenndon Lebert
12 Sioux Valley 17:45.10 5:43
24 2 557 Taylor Hauge
12 Sioux Valley 17:50.20 5:45
25 3 478 Logan
Burns 10 Custer 17:50.30
5:45
26 2 537 Nick
Charging 12 Pine Ridge 17:50.60
5:45
27 1 469 Michael Krogstad
12 Chamberlain 17:53.15 5:46
28 1 582 Donovan Brother Of All
12 Winner 18:04.05 5:49
29 1 543 Keagen
Ringling 12 Platte-Geddes 18:06.50
5:50
30 1 534 Mason Breitling
9 Miller 18:07.05 5:50
31 1 495 Tyler Hohn
11 Ethan/Parkston 18:07.85 5:51
32 1 452 Dan Albl
9 Aberdeen Roncalli 18:08.15 5:51
33 3 520 Austin
Handley 11 Madison 18:10.80
5:52
34 4 481 Israel
Parsons 10 Custer 18:10.95
5:52
35 1 519 Christian Petrich
11 Lennox 18:10.95 5:52
36 1 492 Justin Sudtelgte
10 Elkton-Lake Benton 18:12.30 5:52
37 4 475 Aaron Turning Heart
III 12 Cheyenne-Eagle Butte 18:14.20 5:53
38 2 454 Austin Hanisch
11 Aberdeen Roncalli 18:15.95 5:53
39 5 470 Caleb LeBeau
10 Cheyenne-Eagle Butte 18:16.45 5:53
40 1 484 Graham
Bacon 10 Dakota Valley 18:17.45
5:54
41 2 461 Thaine Sira
11 Beresford 18:17.50 5:54
42 3 460 Riley Schaap
10 Beresford 18:17.80 5:54
43 2 498 David Schoenfish
12 Ethan/Parkston 18:18.70 5:54
44 1 577 Gabe Red
Kettle 10 Todd County 18:21.90
5:55
45 1 548 Brady
Chase 10 Redfield/Doland 18:24.55
5:56
46 5 480 Shane
Herman 9 Custer 18:26.25
5:57
47 1 464 Isaiah Frohling
12 Britton-Hecla 18:28.10 5:57
48 2 505 Craig
Chase 12 Flandreau Indian 18:30.70
5:58
49 1 581 Garrett
Miles 10 West Central 18:30.85
5:58
50 2 535 Nick Zolnowski
9 Miller 18:31.30 5:58
51 1 516 Brant Blaha
10 Lead-Deadwood 18:31.85 5:58
52 2 563 Trevor Sigmond
10 Spearfish 18:32.45 5:59
53 3 565 Gene
Trimble 11 Spearfish 18:34.50
5:59
54 2 551 John
Noyes 9 Redfield/Doland 18:37.10
6:00
55 1 509 Connor Bollweg
10 Harrisburg 18:37.85 6:00
56 4 458 Craig Fatherlos
11 Beresford 18:38.10 6:00
57 4 524 Mason Sullivan
11 Madison 18:42.35 6:02
58 2 514 Tim Christopherson
11 Hot Springs 18:44.20 6:02
59 1 570 Lucas
Julian 7 St. Thomas More 18:44.40
6:02
60 2 518 Josh Friese
10 Lennox 18:44.60 6:02
61 2 517 Matt
Eggers 12 Lead-Deadwood 18:46.80
6:03
62 3 559 Ruben Sauret
11 Sioux Valley 18:48.05 6:04
63 2 488 Jacob
Brandt 11 Deuel 18:48.10
6:04
64 4 562 Henry
Plummer 10 Spearfish 18:48.95
6:04
65 3 500 Anthony Julson
8 Flandreau 18:48.95 6:04
66 6 472 Dillon
Miner 10 Cheyenne-Eagle Butte 18:49.55
6:04
67 5 525 Lucas Zingmark
11 Madison 18:50.00 6:04
68 2 583 Cole
Phillips 11 Winner 18:50.05
6:04
69 6 521 Caleb Hawkes
11 Madison 18:51.10 6:05
70 1 554 Caleb Wynia
11 Sioux Falls Christian 18:51.60 6:05
71 2 571 Jared Kovall Scarlett
9 St. Thomas More 18:52.90 6:05
72 2 477 Ty
Wicks 10 Clark/Willow Lake
18:53.60 6:05
73 6 483 Patrick
Witt 8 Custer 18:56.05
6:06
74 2 467 Cameron
Harming 8 Chamberlain 18:57.85
6:07
75 3 569 Lane Haskel
10 St. Thomas More 18:58.95 6:07
76 2 510 Taylor Eide
12 Harrisburg 19:00.80 6:08
77 1 486 Matthew Gollaher
10 Deubrook Area 19:01.55 6:08
78 2 576 Joe Larvie,
Jr. 12 Todd County 19:02.50 6:08
79 4 560 Hans Tvedt
12 Sioux Valley 19:03.05 6:08
80 2 547 Jerome Slow
Bear 9 Red Cloud 19:05.95 6:09
81 4 568 Sam Hanzlik
10 St. Thomas More 19:06.50 6:10
82 2 487 Alex Sperlich
11 Deubrook Area 19:07.45 6:10
83 5 567 Domionic
Bradford 11 St. Thomas More 19:10.45
6:11
84 3 530 Jimmy
Lusk 10 Milbank 19:12.00
6:11
85 1 526 Hunter
Erickson 11 McCook Central/Montrose 19:12.70
6:12
86 1 573 Sean Kniep
11 Tea Area 19:13.35 6:12
87 4 529 Noble Karels
9 Milbank 19:13.70 6:12
88 5 533 Tory Wollschlager
11 Milbank 19:22.40 6:15
89 3 552 Eric Ragatz
12 Redfield/Doland 19:26.00 6:16
90 3 466 Davis
Carson 10 Chamberlain 19:26.25
6:16
91 5 555 Jacob
Hanson 11 Sioux Valley 19:26.30
6:16
92 1 527 Jeremiah
McCauley 9 McLaughlin 19:29.55
6:17
93 2 485 Daniel Keppen
12 Dakota Valley 19:32.40 6:18
94 4 504 Kaleb Zephier
9 Flandreau 19:33.95 6:18
95 2 544 Aidan VandenBos
10 Platte-Geddes 19:35.65 6:19
96 1 465 Joe Rath
11 Canton 19:35.70 6:19
97 3 497 Ethan
Murtha 9 Ethan/Parkston 19:35.95
6:19
98 5 462 Jared
Truman 12 Beresford 19:38.00
6:20
99 3 538 Bogie
Morrison 9 Pine Ridge 19:41.10
6:21
100 3 489 Brett
Knutson 10 Deuel 19:42.90
6:21
101 3 513 Greyson
Zamora 9 Harrisburg 19:47.15
6:23
102 6 532 Joe Van
Dover 12 Milbank 19:47.85
6:23
103 1 491 Alex Dawdy
11 Elk Point-Jefferson 19:49.35 6:23
104 5 566 George Vandine
12 Spearfish 19:51.25 6:24
105 1 575 Joey
Bird 11 Tiospa Zina 19:51.45
6:24
106 5 499 Josiah
Britton 12 Flandreau 19:52.40
6:24
107 6 572 Ryan Krump
8 St. Thomas More 19:54.60 6:25
108 4 550 Evin
Millar 9 Redfield/Doland 19:56.10
6:25
109 6 556 Cole Hauge
9 Sioux Valley 19:59.35 6:27
110 3 451 Favian
Aguirre 11 Aberdeen Roncalli 20:01.60
6:27
111 1 580 Tyler
Hagen 12 Webster Area 20:02.00
6:27
112 6 501 Travis Pinnick
9 Flandreau 20:13.65 6:31
113 1 536 Jason
Hill 10 Mobridge-Pollock 20:17.75
6:32
114 3 540 Trey Alberda
12 Platte-Geddes 20:22.50 6:34
115 1 579 Nick Dion
10 Wagner 20:24.30 6:35
116 4 542 Brandon Meyerink
12 Platte-Geddes 20:24.95 6:35
117 4 496 Hunter
Jackson 9 Ethan/Parkston 20:26.10
6:35
118 5 493 Myles Bialas
11 Ethan/Parkston 20:28.40 6:36
119 5 541 Josiah
Brink 9 Platte-Geddes 20:29.30
6:36
120 4 456 Justin Rosebrock
10 Aberdeen Roncalli 20:29.85 6:36
121 4 512 Jordan Janak
8 Harrisburg 20:32.90 6:37
122 5 453 Thomas
Gallagher 12 Aberdeen Roncalli 20:35.40
6:38
123 6 455 Daniel Holmstrom
9 Aberdeen Roncalli 20:47.40 6:42
124 5 511 Jeremiah Iwinski
12 Harrisburg 20:52.55 6:44
125 2 574 Dion
Bernard 11 Tiospa Zina 20:55.75
6:45
126 6 545 Cheyenne VandenBos
12 Platte-Geddes 21:01.80 6:47
127 5 549 Tyler
Hansen 11 Redfield/Doland 21:04.80
6:48
128 6 561 Kevin Coffield
10 Spearfish 21:06.10 6:48
129 6 494 Ryan Hohn
8 Ethan/Parkston 21:07.85 6:49
130 6 463 Seth Weiland
9 Beresford 21:25.90 6:54
131 6 553 Dalton Tschetter
11 Redfield/Doland 23:43.25 7:39
|