First Violin
*Adrian Ptacek, RC Central
*Jessica Hanson, RC Stevens
Andre Hafner, RC Central
Lauren Armstrong, RC Central
Kathryn Sughrue, RC Central
*Edward Hill, RC Central
Bill Robles, SF Roosevelt
Jamianne Wilcox, SF Washington
Henry Zheng, SF Lincoln
*Molly Vukelich, RC Stevens
Ginny Price, RC Central
Megan Dibbern, RC Stevens
Zachary Stewart, RC Stevens
Ross Minton, RC Stevens
*Mike Guiliano, RC Central
*Hannah Kunzweiler,
RC Stevens
Audrey Wipf, James Valley Christian
*Rochelle Rogers, RC Stevens
Emily Graslie, RC Central
Emily Weber, RC Central
*Greg Vollmer, RC Central
Elizabeth MacLachlan, RC Central
Ryan Loewen, James Valley Christian
Elaine Balsley, RC Stevens
Samuel Berney, RC Central
*Julie Santella, SF O'Gorman
*Karris McKie, RC Stevens
Second Violin
Domenica Gilbert, SF O'Gorman
Leah Rasmussen, Mitchell Christian
Derek Rohlf, Brandon Valley
Zofie Dvorak, Yankton
Cherry Kolb, Great Plains Lutheran
Bridget Ames, Huron
Drew Whitney, Huron
Renee Speidel, Watertown
Tracy Zhou, SF Lincoln
Hannah Drabek, RC Central
Arthur Gutnik, SF Washington
Rayna Austin, RC Central
Paige Osterloo, RC Stevens
Matthew Anderson, SF Lincoln
Ashley Graber, Freeman Academy
Ana Schweer, Watertown
Matthew Hemenway, Huron
Anjelica Brackins, RC Central
Kayla Giesey, RC Central
Julian Brackins, RC Central
Andrea Strain, RC Stevens
Xiang Li, SF Washington
Jacob Anderson, SF Lincoln
Ashley Schelling, Brandon Valley
Shantel Herman, RC Central
Nick Sellers, Watertown
Viola
Caitlin Hafner, RC Central
Haley Armstrong, RC Central
*Elisa Chan, SF Roosevelt
Emily Gillaspey, SF Lincoln
Ruzenka Dvorak, Yankton
Ross Diedrich, RC Stevens
Austin Hegert, RC Stevens
JoLynn Fletcher, RC Central
Katie Pflaum, RC Central
Sam Nelson, RC Central
Emily Sughrue, RC Stevens
Iain Crosby, SF Lincoln
Asif Choudhury, RC Stevens
Abby Drabek, RC Central
Bridget Coughlin, SF Lincoln
Angela McMahon, RC Central
Janell Eckrich, St. Thomas More
James Doyle, RC Stevens
Erin Richardt, RC Stevens
Thomas Donohue, RC Stevens
Georgia Anderson, RC Central
Jeremy A Simon, Aberdeen Central
Jennifer Wilber, RC Central
Brittni Rath, RC Central
Cello
Benjamin Arbeiter, RC Stevens
Samson Ptacek, RC Central
Edward Schumacher, SF Lincoln
Richard G Faflak, Aberdeen Central
Hannah Lehmann, RC Stevens
Dan Knutson, SF Lincoln
Taylor Slingsby, RC Central
Anne Pfeifle, RC Stevens
Trevor Minton, RC Stevens
Cedric Williams, RC Central
Alana MacLachlan, RC Central
Chris Fitch, SF Roosevelt
Preston Mosser, SF Washington
Megan Byers, RC Stevens
Ian Hafner, RC Central
Emily Palmer, RC Stevens
Connor Pederson, SF Roosevelt
Thomas Birgenheir, RC Central
Elizabeth Job, RC Stevens
Grace Sullivan, Yankton
String Bass
*Bayard Carlson, SF Lincoln
*Lisa Vogl, RC Central
*Kate Mathews, RC Central
Trevor Carlson, SF Lincoln
Christena Georgas, RC Stevens
Heidi Ranschau, SF Lincoln
Ashley Sorensen, RC Central
Brandon Sterling, RC Stevens
Marisa Mueller, RC Stevens
Andrea Friedrichsen, Huron
Harp
Morgan Black, RC Central
Piccolo
Karin Hanson, SF Lincoln
Stephanie Shin, RC Stevens
Flute
Xiaoyi Li, Yankton
Grace Peterson, Aberdeen Central
Stephanie Shin, RC Stevens
Katie Nelson, SF Christian
Oboe
Meagan O'Malley, Aberdeen Central
Danielle Dixon, RC Stevens
Michael King, SF Lincoln
Tass Schwieger, RC Steven
English Horn
Danielle Dixon, RC Stevens
B-Flat Clarinet
Casey Skeide, Webster
Kelsey Pickford, Custer
Lia Assimacopoulos, RC Stevens
Amanda Miller, SF Roosevelt
Bass Clarinet
Rachel Hurley, Canton
Bassoon
Katie Klipfel, Leola
Taryn Sahli, RC Stevens
Drew Jackson, Brandon Valley
Mason Tran, Canton
French Horn
Sam Benidt, Sisseton
Dempster Christensen, SF O'Gorman
Inga Rohde, SF Lincoln
Katie Aurand, RC Stevens
Emily Krumbach, West Central
Brianna Larsen, Tea Area
*Todd Mulder, Lennox
Becca Lunstrum, Redfield
Trumpet
Christophe Massa, RC Stevens
Michael Kappen, SF Lincoln
Luis Cardenas Casilles, SF Roosevelt
Lea Conrad, SF Roosevelt
Mary Kate Sershen, Chester Area
Mary Anderson, SF Roosevelt
Trombone
Marissa Penner, SF Lincoln
Jason Roseth, Watertown
Patty Kramer, SF Roosevelt
Stephanie Abbas, Canton
Allyson Wingert, SF Washington
Diana Cai, SF Roosevelt
Tuba
Pat O' Kane, West Central
Elliott Hughes, SF Lincoln
Timpani
Peter Graff, SF Roosevelt
General Percussion
Dan Rainbow, SF Lincoln
Charlie Gullickson, SF Roosevelt
Leslie Swanson, Chamberlain
Shane Holmquist, RC Stevens
Mallets
Emily Miller, Milbank
DIRECTORS WITH STUDENTS IN ALL-STATE ORCHESTRA
Aberdeen Central Daniel Witte**
Brandon Valley Shelly Trisko
Canton Arlen Hofer
Chamberlain Dennis Carlson
Chester Area Helen Mogen
Custer Reid Johnson
Freeman Academy Nicolle Hofer Timmerman**
Great Plains Lutheran Eric Martens
Huron Hans Peterson
James Valley Christian Alan Palsma
Lennox Emily Anderson
Leola Nancy Kindelspire
Milbank Duane Niles
Mitchell Christian Elizabeth Wieczorek
Rapid City Central Bruce Knowles**
Rapid City Stevens William G. Evans
Redfield Dale Fiedler
SF Christian Jane Newman**
SF Lincoln Mario Chiarello
SF OGorman Jim Smith
SF Roosevelt Ryan Walker
SF Washington Karla Chiarello
Sisseton Lorene Veatch
St. Thomas More Kurtis Peacock**
Tea Area Stephanie Kopecky
Watertown Renae Mack
Webster Jill Spindler
West Central Jeff Soukup
Yankton Kim Evander
* Denotes four year All-State Orchestra participants
** Denotes SDMEA member |