Boys Athletics
Track - A
Track Events - 200 Meter Dash |
Boys 200 Meter Dash Class A
=======================================================================
State Meet: * 21.50 1985 Brodie Berkhout, Vermillion
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 843 DeMers, Chas 10 Winner 21.75 10
2 508 Conrad, Ryan 12 Milbank 22.03 8
3 779 Oberle, Ben 12 Vermillion 22.56 6
4 66 Harms, Marcus 12 Belle Fourche 22.56 5
5 513 Lesnar, Tony 11 Milbank 23.31 4
6 306 Donnelly, Jason 12 Elk Point-Jeffer 23.33 3
7 50 Pickner, Bumper 11 Arlington 23.35 2
8 174 Jarman, Brett 11 Canton 23.37 1
Boys 200 Meter Dash Class A
===================================================================================
State Meet: * 21.50 1985 Brodie Berkhout, Vermillion
23.30 HH
Name Year School Prelims H#
===================================================================================
Preliminaries
1 DeMers, Chas 10 Winner 21.64QHH 3
2 Conrad, Ryan 12 Milbank 21.74QHH 2
3 Harms, Marcus 12 Belle Fourche 22.33QHH 1
4 Oberle, Ben 12 Vermillion 22.40qHH 2
5 Donnelly, Jason 12 Elk Point-Jeffer 22.72qHH 1
6 Jarman, Brett 11 Canton 22.87qHH 2
7 Lesnar, Tony 11 Milbank 22.90qHH 3
8 Pickner, Bumper 11 Arlington 22.91qHH 3
9 Claussen, Scotty 12 Bennett Co. 22.91 HH 1
10 Hanson, Alex 12 Dell Rapids 22.93 HH 2
11 Leloux, Alex 11 Parker 22.94 HH 1
12 Slaba, Bubba 12 Wagner 22.98 HH 3
13 Rhodes, Greg 11 Redfield 23.09 HH 3
14 Sirois, Mickey 11 Custer 23.32 1
15 Gillogly, Drew 11 Dell Rapids 23.42 2
16 Crabill, Skyler 10 Belle Fourche 23.54 3
17 Carda, Jared 12 Wagner 23.58 1
18 Wientjes, Todd 11 Mobridge 23.61 2
19 Limmer, Adam 11 Chester 23.63 1
20 Elm, J.J. 12 St. Thomas More 23.71 2
21 Velgersdyk, Kendall 11 SF Christian 23.94 2
22 Moe, Charlie 10 Todd County 24.19 1
--------------
Event 122 Boys 200 Meter Dash Class A
===============================================================================
Name Year School Seed relim Time
===============================================================================
Heat 1 Prelims
1 Leloux, Alex 11 Parker 23.20
2 Sirois, Mickey 11 Custer 23.00
3 Limmer, Adam 11 Chester 22.80
4 Harms, Marcus 12 Belle Fourche 21.90
5 Claussen, Scotty 12 Bennett Co. 22.70
6 Donnelly, Jason 12 Elk Point-Jeffer 23.00
7 Carda, Jared 12 Wagner 23.20
8 Moe, Charlie 10 Todd County 24.30
Heat 2 Prelims
1 Velgersdyk, Kendall 11 SF Christian 23.20
2 Elm, J.J. 12 St. Thomas More 23.00
3 Gillogly, Drew 11 Dell Rapids 22.90
4 Conrad, Ryan 12 Milbank 21.90
5 Oberle, Ben 12 Vermillion 22.60
6 Hanson, Alex 12 Dell Rapids 23.00
7 Jarman, Brett 11 Canton 23.10
8 Wientjes, Todd 11 Mobridge 24.10
Heat 3 Prelims
1 Crabill, Skyler 10 Belle Fourche 23.30
2 Carlson, Curt 12 Howard 23.00
3 Lesnar, Tony 11 Milbank 22.90
4 DeMers, Chas 10 Winner 22.10
5 Slaba, Bubba 12 Wagner 22.40
6 Rhodes, Greg 11 Redfield 23.00
7 Pickner, Bumper 11 Arlington 23.00
8 Kuenzel, Grant 10 Belle Fourche 23.30
Links to this page, in its entirety,
are welcome. Please notify dakotacast@sdpb.org.
This page or this site may be used inside your frame in its entirety. Any
other use of the Content or Data in any format or manner via print, broadcast,
or internet transmission, is prohibited without the express written
consent of South Dakota Public Broadcasting
and the South Dakota High School Activities Association. Use of the Content and Data
provided to and by these pages is intended for personal entertainment.
©2005 South Dakota Public Broadcasting
South Dakota High School Activities Association
|