South Dakota Farmers Union Insurance

 
Fine Arts
One-Act Play

Class AA

Class A Class B

Thanks to Brandon Valley High School, Theater Manager Kevin Brick, and the Brandon Valley computer tech staff.

Class AA
AADirectors.jpg (37703 bytes)
Plays Rated Superior:
Sioux Falls O'Gorman High School: Diamond Studs 
Huron High School: Bus Stop
Yankton High School: The Trojan Women
Brandon Valley High School: The Scheme Of The Driftless Shifter
Rapid City Stevens High School: Sweet Nothing In My Ear
Rapid City Central High School: J. B.
Sioux Falls Washington High School: Degas, C'est Moi 
Sioux Falls Lincoln High School: The Complete Works Of William Shakespeare (abridged)
Watertown High School: The Beggar's Opera

Outstanding Performer Awards for Ensemble Groups:
Sioux Falls
O'Gorman High School: Diamond Studs - Cast Ensemble
Collin Solberg, Xavier Pastiano, Emily Humke, Katie West, Jeff Miller
Ryan Bade, Brad Nicolai, Dylan Thomson, Ben Vioch, Dana Kinsella, Ben Sieverding, Jason LaCroix, Matt Myers, Dave Freitag, Megan Litz, John Goraj, Matt Townsend, Heidi Jedlicka, Rachael Seiner, Lauren Kirk, Erin Hagg, Kelli Mutchler, Maggie Tatone, Kylee Kelley, Stephanie Parezo
Pierre High School: All I Really Need To Know I Learned In Kindergarten - Cast Ensemble
Nate Chappelle, Colin Brown, Sarah Zinter, Brian Bumann, Joseph Kean, McKayla Marso, Whitney Barnett, Andrew Kightlinger
Spearfish High School: All I Really Need To Know I Learned In Kindergarten - Cast Ensemble
Keeley MacNeill, Sean Donnelly, Joseph Hallenbeck, Emilie Hammerquist, Amanda Hardin, Terra Ketchum, Erik Klinckman, Raquelle Steen, Stephen Post, Janette Sigle, Paul Stillson, Brent Swisher
Yankton High School: The Trojan Women
Chorus of Trojan Women Ensemble -
Leah Battin, Laura  Guenther, Emily Kathol, Kara Likness, Susan Stotz, Becky Swift, Kyna Williams, Andrea Wright,  Shanna Ibarolle
Soldiers Ensemble - Nate Becker, Brian Broekemeier, Kyle Dietz, Trey Erickson, Kurt Lammers, Brad Norton, Doug Stearns,
Derek Thompson, Ben Wuebben
Brookings High School: The Shoestring Tales:  Twelve Dancing Princesses - Princess Ensemble
Kebah Kpanaku, Joni Cutshall, Melanie Caudle, Melissa Kuhlman, Lucy Herried, Bethany Jorenby, Erin Sourile, Summer Hendricks, Amanda Maffet, Juliet Kerlin, Quinn Kelsey, Thalia Rae Perryman
Brandon Valley High School: The Scheme Of The Driftless Shifter - Supporting Ensemble Tanya Wulf, Samm Lind, Jordan Graham, Jenna Charlson, Jacob Thorson, Eric Fraker, Jordan Anderson-Daniels, Cierra Treloar
Sturgis High School presents: The Cave - Cast and Musicians Ensemble
Catlin Dill, Becky Davies, Sarah Manley, Chris Weyer, Tanya Anderson, Michelle Dahl, Ryan McGillivray, Doug Heltibridle, Laura Meyer, Tracy Davies, Travis Zelfer, Megan Draine, Danilee Chapman, Sena Anderson, Kalyn McNenny, Jon Zeigler, Lydia Golden, Richie Nelson, Sabrina Littecht
Rapid City Stevens High School: Sweet Nothing In My Ear - Voices Ensemble
Jessica Grundt, Chris Paul, Mandi Jung, David Herr, Hayley Speirs
Aberdeen Central High School: Sorry, Wrong Number
Laura Suurmeyer, Kyssa Sitter, Taunya Thomas, Brooke Schell, Megan Dolejsi, Lynette Sayer
Rapid City Central High School: J. B. - Coforters Ensemble
Nick Huntington, John Barnes, Barry Longden
Sioux Falls Washington High School: Degas, C'est Moi 
Dani Tibbetts, Heather Barthleman, Keith Block, Miranda Pratt, Adam Stickler, Hillary Nelson, Jacee Rohlek
Sioux Falls Lincoln High School: The Complete Works Of William Shakespeare (abridged)
Bardette Ensemble -
Briar DeHaven, Brittany Hahn, Meredith Meyer, Laura Wightman
Fan Club Ensemble - Haley Ward, Kelsey Dahlquist, Traci Horner, Kia Youngberg
Watertown High School: The Beggar's Opera - Company Ensemble
Danny Rapinchuk, Melissa Dahle, Chrystal Davis, Andy Meyer, April Geffre, John Mack, Katie Holmes, Mike Hinds, Pat Burns, Abby Dolen, Mark Fox, Matt Smith, Elizabeth Engel, Amanda Kauer, Meghan Hansen

Outstanding Performer Awards for Individuals:
Sioux Falls
O'Gorman High School: Diamond Studs
Nolan Hayes
Huron High School: Bus Stop
Andriana Lehr, Sarah Hodgens, Callee Bauman, Curtis Moeller, Peter Mahowald
Yankton High School: The Trojan Women
Kristen Christensen, Frank Leibfarth, Carrie Johnson, Paige Winter
Brookings High School: The Shoestring Tales:  Twelve Dancing Princesses
Yannick Perryman, Tucker Rzepecki
Brandon Valley High School: The Scheme Of The Driftless Shifter
Kiel Mutschelkaus, Matt Hubbell, Abbie Stirling, Marissa Schon, Eliza Milbrandt, Chase McGrath, Brad McNamara
Rapid City Stevens High School: Sweet Nothing In My Ear
Christina Hamilton, Ben Jackson, Tre Reasor, Tom Wilson, Colleen Desmond
Rapid City Central High School: J. B.
Brent Fletcher, Kristi Beaverson, Charles Dominick, Emma Cragun
Mitchell High School: Sister, Sister
Jon Callies, Leslie Warnke
Sioux Falls Washington High School: Degas, C'est Moi 
Steve Baker
Sioux Falls Lincoln High School: The Complete Works Of William Shakespeare (abridged)
Matthew Burns, Joshua Duncan, Michael Harris, Jeffrey Wheeler, Hannah Sorenson

Class A
ADirectors.jpg (36577 bytes)
Plays Rated Superior:
Vermillion High School: Baby With The Bathwater
Madison High School: Puberty:  The Game Show
Chamberlain High School: The Hitchhiker's Guide To The Galaxy 
Lead-Deadwood High School: The Undercover Lover
Dell Rapids High School: Black Comedy
Sioux Falls Christian High School: The Nerd

Outstanding Performer Awards for Ensemble Groups:
Vermillion High School: Baby With The Bathwater - Blind Mouse Ensemble
Tom Pearson, Dan Smart, Heather Howitz
Madison High School: Puberty:  The Game Show - Supporting Cast Ensemble
Molly McGrane, Kelsey Ahrendt, Victoria Bertness, Meagan Lee, Brad Letcher,
Dallas Tucker, Shannon Ahern, Ben Eide, Michael Jongeward, Josh Uecker
Lead-Deadwood High School: The Undercover Lover
Sarah Lux, Rachel Mollman, Stephanie Wilder, Amber Pontius, Jordan Baustadt, Deanna Click

Outstanding Performer Awards for Individuals:
Vermillion High School: Baby With The Bathwater
Torrie Rasmussen,
Anna Wellsfry, Carrie Christensen, Nickolas Amundson
Madison High School: Puberty:  The Game Show 
Allison Weiland, Aaron Manthey, Alison Jarrett, Megan Hoffman, Johnny Friedow
Sisseton High School: Hamlette 
Alex George, Katie Gallagher, Lisa Jaspers
Douglas High School: Something's Rotten In The State Of Denmark
Josh Toups, Jesse Hamer, Noah Boydston
Chamberlain High School: The Hitchhiker's Guide To The Galaxy
Dustin Hess, John Bottomley, Leah Menning, Wade Gunderson, Riley Knippling
Milbank High School: A...My Name Is Alice
Sarah Liebe, Kyra Tietjen, Nancy Jones
Belle Fourche High School: The Night Shift 
Rob Garness, Miles Brindley, Jesse Schanzenbach
Bon Homme High School: Silver Linings 
Erin Tycz, Brandon Kastein
Flandreau High School: Duet For Bear And Dog 
Jennifer Losey
Webster High School: The Scheme Of The Driftless Shifter 
Mary Ann Trefz, Adam McCarlson
Lead-Deadwood High School: The Undercover Lover 
Ben Nelson, Tiffany Trentz, Eammon Grosek
Dell Rapids High School: Black Comedy 
Jon Duane Hansen, Kelsey Anne Strong, Elizabeth Anne Jacobson, Andrea Lynn Olthoff
Sioux Falls Christian High School: The Nerd
Ashley DeWit, Darren Jankord, Tyler Tufte, Dylan Huisken

Class B
BDirectors.jpg (37316 bytes)
Plays Rated Superior:
Arlington High School: Painted Face
James Valley Christian High School: Four Days After Titanic
Timber Lake High School: Candid
Montrose High School: Forsaken:  The Laramie Errata
Estelline High School: Once Upon A Playground
Sunshine Bible Academy: A Certain Just Man 
Conde High School: A Rose In Its Time

Outstanding Performer Awards for Ensemble Groups:
Estelline High School: Once Upon A Playground - Girls Ensemble
 Stacy DeVille, Jennifer Bjorklund, Amanda Bjorklund, Candace Wallace, Kristin Francisco, Bethany Berwald, Marne Gorder
Montrose High School: Forsaken - The Laramie Errata - Supporting Ensemble
Tiffany Thompson, Patrick Kane, Michelle Thompson, Angela Kapperman, Kathleen Painter, Rachael Donelan, Patrick Weber, Tara Halbritter, Ashley Ristesund,
Shelbi Pool

Outstanding Performer Awards for Individuals:
Wakonda High School: The Diary Of Anne Frank: "Behind The Bookcase-The Frank Family In Hiding" 
Emily Logue, Andrea Gregoire
Arlington High School: Painted Face 
Emily Fischer, Katie Rowen, Bob Wendland, Josh Popkes
Rosholt High School: Juvie 
Chrissy Eide, Billy Alsaker, Stephanie Arneson
White River High School: Balcony Scene 
Alex Heinert, Joanna Calhoon, Calvin Krogman
Gettysburg High School: A Time To Go Home 
Pete Hall, Nicole Penrod, Andy Wager, Kelsey Wuttke
Ethan High School: The Storm 
Sarah Maeschen
James Valley Christian High School: Four Days After Titanic 
Jason Wipf, Brandon Wipf, Wyatt Walter, Brooks Wipf, Trent Wipf, Rachel Kleinsasser
Timber Lake High School: Candid 
William Reinbold, Theresa Crance, Savanna Linderman, Rio Jones
Montrose High School: Forsaken:  The Laramie Errata 
Bentley Newton
, Dustin Donelan, Keith Raap, Whitney Rappana
Estelline High School: Once Upon A Playground
Wes Hesby, Ashley Seeklander
Sully Buttes High School: The Girl In The Mirror
Jessica Stotz, Jon Gross, Emma Broberg
Plankinton High School: The Cry Of Crows 
Altman Studeny
Sunshine Bible Academy: A Certain Just Man
Al Nolan, Chastity Holland, Darrell Canfield, Chandra Weidner
Conde High School: A Rose In Its Time
April Worlie, Andy Thomas, Ashley Ball

Links to this page, in its entirety, are welcome. Please notify dakotacast@sdpb.org. This page or this site may be used inside your frame in its entirety. Any other use of the Content or Data in any format or manner via print, broadcast, or internet transmission, is prohibited without the express written consent of South Dakota Public Broadcasting and the South Dakota High School Activities Association.  Use of the Content and Data provided to and by these pages is intended for personal entertainment.

2005 South Dakota Public Broadcasting
South Dakota High School Activities Association